Avis: Braithwaite har sagt farvel til Leganés

FCBARCELONA.DK - 19.02.20

© Getty Images

Ifølge avisen Sport har Martin Braithwaite taget afsked med holdkammeraterne i Leganés. Han har også været til mødet med klubbens præsident for at få det formelle på plads, så vejen er banet for skiftet til Barca.

Braithwaites tid i Leganés er definitivt slut. Det skriver Sport, der fortæller at danskeren forlod klubbens anlæg her til aften, efter at have sagt farvel til holdkammeraterne efter formiddagens træning og efterfølgende klaret en masse praktiske formaliteter, blandt med præsidenten i Leganés.

Afskeden har fundet sted uden at skiftet er officielt bekræftet, men alle tager for givet at det snart sker. Braithwaite ville næppe pakke sine ting sammen og forlade Leganés, hvis der var den mindste tvivl.

Det er uvist om danskeren allerede er på vej fra Madrid til Barcelona, men der er spekulationer om, at han er med når Barca træner i morgen formiddag fra kl. 11.00.

.:FORSIDE:.