Koeman: 'Dest bliver en vigtig spiller for os'

Jacob Møller Nielsen - 30.09.20

© Getty Images

Ronald Koeman holdt her til eftermiddag pressemøde forud for morgendagens kamp mod Celta Vigo. Her bekræftede han, at Sergiño Dest i øjeblikket er til lægetjek i klubben, mens Messis udtalelser og flere spilleres situation blev vendt forud for transfervinduets lukning.

Det var en ærlig Ronald Koeman, som troppede op til pressemøde forud for klubbens andet opgør i denne sæsons udgave af La Liga. Han glædede sig over tilknytningen af den 19-årige højreback Sergiño Dest, mens også Messis udtalelser og flere spillere fik en kommentar med på vejen. Her er uddrag af pressemødet:

Messis udtalelser til Sport
'Det er positivt, at kaptajnen på holdet opfordrer os alle til at stå sammen.'

Sergiño Dest
'Sergiño Dest er ved at gennemføre sit lægetjek. Det er vigtigt for klubben at have unge spillere til fremtiden. Han bliver en meget vigtig spiller for os,' sagde han og kommenterede også Dests valg af at spille for USA: 'Jeg snakkede med Dest om landsholdet, fordi han havde muligheden for at spille for Holland eller USA. Han valgte at spille for USA, og det er ikke noget problem.'

Dembélés situation
'Jeg regner med ham. Han var rigtig god i de første uger, men han havde et formdyk i sidste uge. Han trænede godt i dag, og jeg regner med ham. Men disse beslutninger er op til klubben og til spilleren selv,' sagde han og fortsatte: 'Dembélé startede ikke i sidste kamp, fordi Fati har bevist, at han er en rigtig god spiller, og han må vente på sin chance.'

VAR-polemik med handball-regel
'Jeg foretrækker at have VAR til potentielle offside-situationer. I forbindelse med handball-situationer... Der foretrækker jeg det ikke.'

Klubbens muligheder for at købe spillere
'Vi ved, at klubben har økonomiske begrænsninger. Vi arbejder på at styrke vores trup på 2-3 positioner, men alt er meget usikkert. Hvis ingen spillere ankommer, har jeg ingen klager over de spillere, som jeg har til rådighed,' sagde han og kommenterede på, hvor der er mest behov for en forstærkning: 'En centerback eller en angriber? Vi har ikke så mange forsvarsspillere. Det er derfor, at vi har Mingo med os. Men jeg er i tvivl om, hvilken position der er den vigtigste, vi forstærker os i.'

Antoine Griezmann
'Antoine gør det rigtig godt. Han har mere frihed, når han spiller i højre side. Han gør tingene godt, og vi kan hjæpe ham endnu mere. Jeg er meget tilfreds med hans arbejde.'

Muligt salg af Rafinha
'Rafinha? For spillere, som ikke ser mange muligheder på holdet, er den bedste løsning at finde en vej ud. Vi har mange midtbanespillere, hans udelukkelse fra truppen er en teknisk beslutning.'

Spilsystemet
'Det er vigtigt at spille et system, som alle er komfortable med. Vi har en trup med høj kvalitet, og vi er nødt til at kigge på os selv mere end modstanderne," sagde han og tilføjede: "Der er ikke behov for nogle rotationer til morgendagens kamp.'

Martin Braithwaite
'Jeg er glad for Martin. Jeg vil gerne have to spillere per position. Både Leo og Griezmann kan spille som 9'er, men de er ikke den samme type angriber, som Martin er. Vi kigger efter en ekstra angriber.'

.:FORSIDE:.