Officielt: Barca forlænger med Garciá Pimienta

FCBARCELONA.DK - 10.07.20

© Getty Images

Barca har meldt officielt ud, at man forlænger kontrakten med B-holdets træner Garciá Pimienta med en sæson mere. Med forlængelsen skabes der ro om B-holdet, inden de skal i gang med de afgørende kampe om oprykning.

García Pimienta er i den grad klubbens mand. Han har selv spillet i La Masia og blev senere en profil på B-holdet og fik debut på førsteholdet, men evnerne rakte ikke til en karriere i blau-grana.

Efter at støvlerne blev lagt på hylden, blev Pimienta i 2001 ungdomstræner i La Masia og her er han løbende steget i graderne, indtil han i 2017/18 sæsonen overtog ansvaret for B-holdet. Den opgave  har han klaret  rigtig godt og holdet er i denne sæson med i de afgørende kampe om oprykning til 2. division A, der er den næstbedste række i spansk fodbold.

Den nye kontrakt løber til juni 2021, men der er mulighed for forlængelse i en sæson mere. Håbet er, at holdet i næste sæson spiller i  2. division A, hvor klubbens unge talenter får optimale rammer at udvikle sig i.

.:FORSIDE:.