fbpx

Laporta: 'Holdet har brug for tilhængerne mod Atlético'

FCBARCELONA.DK - 03.12.23

// Atletico Madrid // Joan Laporta


Noget usædvanligt mødte præsident Joan Laporta op i omklædningsrummet ved lørdagens træning, for at give holdet sin opbakning. Efterfølgende kom han med en opfordring til tilhængerne om at støtte holdet mod Atlético.

'Denne kamp er super vigtig. Vi får brug for støtten fra tilhængerne, for kampene mellem Atlético Madrid og Barca er altid intense og elektriske. Begge hold er stærke, men det er os der skal have de tre point' indledte Joan Laporta i en udtalelse til klubbens hjemmeside.

Artiklen fortsætter under annoncen


Herefter kom han med en opfordring til klubbens fans. 'Spillerne er meget motiverede, men de har som altid brug for støtten fra tilhængerne, og mere end nogensinde til denne kamp. Jeg opfordrer alle til at møde frem i morgen. Spillerne ønsker at byde på god underholdning og give tilhængerne en sejr og derfor har de brug for støtten' fortsatte han.

Kampen spilles kl. 21.00 i dag og den kan ses på TV2 Sport X..:FORSIDE:.