fbpx

Xavi, Puyol og Eto'o hylder spillernes lønnedgang

FCBARCELONA.DK - 30.03.20

// Coronavirus


Lionel Messi annoncerede mandag på vegne af hele truppen, at man går 70% ned i løn og at man derudover vil sørge for, at klubbens ansatte kan beholde hele deres løn. Den beslutning hyldes nu af Carles Puyol, Xavi Hernández og Samuel Eto'o.

Det var i et længere opslag på Instagram, at Lionel Messi mandag eftermiddag kunne annoncere, at Barca-spillerne har accepteret en lønnedgang på 70%. Derudover vil spillerne bidrage til, at klubbens ansatte kan beholde 100% af deres løn under corona-krisen.

I Lionel Messis opslag på Instagram er der kommet masser af positive tilkendegivelser og tre af dem er fra Puyol, Xavi og Eto'o, som alle hylder Barca-spillerne.

Xavi:
'I er alle fantastiske. Tillykke. Som altid er i forbilleder'.

Puyol:
'Jeg er stolt af jer alle'.

Eto'o:
'Hvor er det stort, Leo. Bravo til hele holdet'.

Se Lionel Messis opslag på Instagram og alle reaktionerne herunder.

https://www.instagram.com/p/B-WwreSiaL7/

.:FORSIDE:.