fbpx

Officielt: Laporta indkalder til pressemøde kl. 11.30

FCBARCELONA.DK - 14.03.24

// Joan Laporta

Torsdag morgen har Barca i en pressemeddelelse indkaldt til pressemøde med præsident Joan Laporta. Pressemødet starter klokken 11.30 og omhandler ifølge pressemeddelelsen ændringer i klubbens grundlæggende struktur.

Den catalanske presse blev torsdag morgen taget på sengen, da Barca ud af det blå indkaldte til pressemøde. I en særdeles kort pressemeddelelse skriver Barca, at Joan Laporta klokken 11.30 vil holde pressemøde for at præsentere ændringer i klubbens struktur.

Artiklen fortsætter under billedet
FCBSHOP art


Det er særdeles atypisk, at Barca indkalder til pressemøde få timer inden, at pressemødet skal holdes. Dette sker normalt kun hvis der er tale om noget ekstraordinært, som bør adresseres med det samme. Det ændrer dog ikke på, at den lokale presse er på bar bund hvad angår pressemødets indhold.

Indtil videre har pressen gættet på emner som den europæiske Superliga, kampen mellem Puma og Nike om trøjesponsoratet, det nye Camp Nou, ændringer i ledelsen og nyheder om økonomien i klubben.

Pressemødet starter som sagt klokken 11.30 og indholdet vil kunne læses her på fcbarcelona.dk umiddelbart efter.

.:FORSIDE:.