fbpx

Toni Kroos: 'Har aldrig set en som Lamine Yamal'

Aamer Al-Khatib - 14.07.25

 


Den tidligere Real Madrid-stjerne Toni Kroos er ikke bleg for at rose rivalernes unge stjerneskud. I et interview udtrykte den pensionerede tysker stor beundring for Lamine Yamal, som han kalder noget helt særligt.

Toni Kroos stillede for knap et år siden støvlerne på hylden, og inden da nåede han at møde Lamine Yamal i EM-kvartfinalen, hvor catalaneren spillede en hovedrolle i Spaniens sejr over Tyskland – en kamp, der også blev Kroos’ sidste som professionel. Og selvom Kroos selv slog igennem som 17-årig i Bayern München, erkendte han i et interview med La Gazetta dello Sport, at han aldrig har set en spiller som Yamal på den alder.

Artiklen fortsætter under annoncen


'Jeg kom selv på førsteholdet i Bayern som 17-årig, men jeg var ikke på det niveau. Det, Lamine laver, er ekstraordinært. Jeg har aldrig set noget lignende i den alder' sagde Kroos og fremhævede især teenagerens evne til at præstere kontinuerligt.

Ifølge den tidligere midtbanegeneral er det netop Yamals stabilitet og mod på banen, der gør ham unik. 'Det, der gør ham speciel, er, at han altid søger hovedrollen på banen – også i svære øjeblikke. Det er ikke normalt som 17-årig' fortsatte han. 

Kroos benyttede samtidig lejligheden til at sende en advarsel om de udfordringer, der venter unge stjerner. 'En karriere er ikke en sprint, men et maraton. Vi må se, hvordan han udvikler sig over de næste 5-10 år. Det handler ikke kun om talent – det handler også om, hvordan man håndterer alt det udenfor banen' lød det. 

Tyskeren, som selv opnåede alt i klubfodbold, afsluttede med en klar opfordring til forsigtighed og støtte omkring spillere som Yamal, der allerede i en alder af 18 år bærer et enormt ansvar på skuldrene – og gør det med en modenhed, som får selv de største til at bøje sig i respekt.

kroos1F
© Getty Images

// Lamine Yamal
.:FORSIDE:.