Szczesnys karantæne giver nyt skifte i målet
Anders Lang Jensen - 13.01.25
Efter en sæson indtil videre hvor Iñaki Peña har vogtet buret i Ter Stegens skadesfravær, har Wojciech Szczesny fået chancen i de sidste tre opgør. Det har han gjort solidt, men det røde kort mod Madrid skaber igen et skifte.
Det røde kort i Supercup-finalen mod Real Madrid betyder, at Wojciech Szczesny skal afsone en spilledags karantæne i den kommende kamp. Det er Copa del Rey-kampen mod Betis på onsdag, og derfor ventes det naturligvis, at Iñaki Peña kommer tilbage mellem stængerne.
Weekendens kamp i ligaen mod Getafe bliver derfor imødeset med spænding, hvad angår målmandssituationen. Wojciech Szczesny har leveret solidt i sine tre kampe, men Iñaki Peña har nu muligheden for at levere i målet mod Betis i midtugen.
Det er ikke optimalt set med Barca-briller, at der ikke for alvor er en klar førstekeeper mellem Iñaki Peña og Wojciech Szczesny i det nuværende fravær af Ter Stegen. Kampen er dog åbnet op efter et par gode kampe fra Wojciech Szczesnys side, indtil Ter Stegen vender tilbage om flere måneder.
© Imago// Wojciech Szczesny