fbpx

Raphinha bekræfter monstertilbud fra Saudi Arabien

FCBARCELONA.DK - 28.04.25

 


Der har på det seneste været tale om stor interesse fra Saudi Arabien for Raphinha. Nu afslører brasilianeren, at han har modtaget et kæmpe tilbud, som han ville have taget imod, hvis det var kommet i sommer.

Det er klubben Al-Hilal der angiveligt har taget kontakt til både Barca og Raphinha, for at få en handel på plads. Barca kunne angiveligt inkassere 100 mio. euro, mens Raphinha ville blive forgyldt med 50 mio. euro pr. sæson i fire år.

fsalg255



Nu har Raphinha kommenteret rygterne og de viser sig at være sande. 'Jeg blev informeret om tilbuddet fra Saudi Arabien og jeg blev ærligt talt overrasket, for det var meget høje tal. Hvis jeg havde fået dette tilbud sidste år, så tror jeg, at jeg var taget afsted. På det tidspunkt var jeg mentalt helt nede og tilbuddet ville have ændret mit og min families liv fuldstændig' lyder det fra ham til TNT Sports Brasil.

Nu er Raphinha et helt andet sted i karrieren, hvor han er en afgørende spiller på Hansi Flicks mandskab og derfor er Saudi Arabien ikke et alternativ for ham. 'Jeg tror jeg stadig har meget at bidrage med i Europa. Jeg kan stadig bidrage meget til Barcas succes og det giver mig samtidig mulighed for at repræsentere mit landshold. Jeg tænker ikke på penge, men er åben overfor at opfylde mine drømme' fortsætter han.

Raphinha har kontrakt med Barca til 2027 og lige nu meldes der om forhandlinger om forlængelse med den 28-årige brasilianske angriber.

raphinha21F
© Getty Images

// Raphinha
.:FORSIDE:.