fbpx

Pau Víctor: 'Jeg tror meget på mig selv'

Peter Vyff - 05.12.24

 


Barca kom tilbage på sejrssporet, da holdet besejrede Mallorca på udebane. Udover de tre point, blev det også til spilletid for en række reservespillere, deriblandt Pau Víctor, som kom på banen i slutfasen og scorede.

November-måned har været særdeles hård for Barca, der endte med kun at hente en enkelt sejr i La Liga.  Hansi Flick kunne dog glæde sig over, at Barca fik en fremragende start på december med en 5-1 sejr over Mallorca på San Moix tirsdag aften.

Tyskeren fik samtidig givet spilletid til et par normale reservespillere, såsom Eric García og Pau Víctor, samt Ferran Torres, som noget overraskende startede inde og scorede.

Artiklen fortsætter under annoncen
 
 


Også Pau Víctor kom på tavlen, der trods for få minutters spilletid denne sæson, har stor tiltro til egne evner. 'Jeg tror meget på mig selv, og jeg har det godt fysisk. Jeg vil altid forsøge at få mest muligt ud af de minutter, som træneren giver mig, uanset om det er ét eller 90' lyder det fra ham ifølge avisen Sport.

Catalaneren kommer dernæst ind på den store konkurrence på holdet og Robert Lewandowski. 'Når den bedste angriber i verden er din konkurrent, er det svært at få minutter på banen, men jeg prøver at lære alt det jeg kan fra ham hver dag, og udnytte de muligheder jeg får' fortsætter Víctor.

Angriberen roser også Hansi Flick for hans ledelse af truppen. 'Han har mange gode dyder og han er en god leder. Jeg synes, at han er en rigtig god træner, og han holder os alle klar og på 100%' siger den tidligere Girona-spiller.

Flicks ledelsesmetoder menes netop at have forenet spillertruppen, hvilket Víctor til sidst kommenterer på. 'Det kan være svært for et omklædningsrum, hvis dem, der ikke spiller, er vrede og ikke føler sig som en del af holdet. Vores omklædningsrum er dog meget samlet. Vi har et rigtig godt sammenhold, og vi ønsker alle at arbejde hårdt og bidrage uanset hvad'.

pauvictor5F
© Imago

// Pau Victor
.:FORSIDE:.