Officielt: Martin Braithwaite skal opereres

Anders Lang Jensen - 13.09.21

// Martin Braithwaite

Søndag deltog danske Martin Braithwaite i træningen med resten af holdet, men angriberen mærkede stærke smerter i i sit knæ. Situationen er et stort tilbageskridt, og danskeren skal nu opereres, meddeler klubben.

Barcas lægestab tog en noget uventet beslutning om at lade Martin Braithwaite træne med sammen med resten af holdet søndag eftermiddag. Efter et par uger med problemer i venstre knæ blev angriberens skade forværret, og nu bekræfter klubben, at Braithwaite skal opereres.

På klubbens hjemmeside gør man det nemlig klart, at danskerens skade kræver en operation. Når Braithwaite har overstået sin operation, melder Barca mere ud, skriver klubben yderligere.

Blandt catalanske medier forventes danskeren at være ude i 3-4 måneder. Situationen omkring skaden er dårligt nyt for den i forvejen skeptiske stemning, der er omkring klubbens lægestab. De tog beslutningen om at lade Braithwaite træne, og nu er angriberen ude i en længere periode.

.:FORSIDE:.