Officielt: Her er Barcas nye catalanske 4. trøje

FCBARCELONA.DK - 12.11.19

Tirsdag eftermiddag løftede Barca sløret for den helt nye 4. trøje, som er en hyldest til klubbens catalanske rødder. Trøjen består af det catalanske flag, La Senyera, og bliver sat til salg i morgen.

Den nye trøje lanceres under sloganet 'Ho portem dins', som på dansk betyder 'Vi bærer det i os'. Her henvises der til de catalanske værdier, som er nogle af de største grundsten i Barcas historie.

Den nye catalanske 4. trøje vil blive sat til salg allerede i morgen den 13. november og det vil ske i klubbens Barca-shop ved Camp Nou. Her vil de første 500 købere få en speciel og begrænset udgave med teksten 'Ho portem dins' på et af ærmener. Fra den 20. november vil trøjen kunne købes hos Unisport.

Der har tidligere været meldinger om, at Barca ønsker at benytte trøjen i udebanekampene i Madrid. Her er blandt andet tale om kampen den 1. december på udebane mod Atlético, mens spillerne angiveligt også vil bære trøjen i El Clásico på Bernabeu i Madrid næste år.

Se en video med den nye trøje her.

.:FORSIDE:.