Officielt: Flick kan bruge Fermín, Martín og Torre
FCBARCELONA.DK - 22.03.25
Barca fik sent i går aftes en håndsrækning fra fodboldforbundet RFEF, der valgte at imødekomme klubbens anmodning om, at Fermín López, Gerard Martín og Pablo frigives fra U21-landsholdet, så de kan spille mod Osasuna på torsdag.
To kampe på under 48 timer er ikke forsvarligt, men det var hvad der risikerede at vente de tre spillere, hvis de skulle deltage i Barcas udsatte kamp mod Osasuna, der spilles torsdag aften kl. 21.00.
Artiklen fortsætter under annoncen
Derfor havde Barca bedt RFEF om, at Fermín, Martín og López ikke skulle i aktion i U21 landsholdets venskabskamp mod Tyskland tirsdag aften. Netop det at der er tale om en træningskamp, har nok været udslagsgivende for RFEF's beslutning, der blev meldt officielt ud kort før midnat.
Dermed returnerer de tre spillere til Barcelona, hvor de fra mandag begynder at forberede kampen mod Osasuna sammen med holdkammeraterne, hvilket er en rigtig godt nyhed for Hansi Flick.
© Getty Images// Osasuna