Officielt: Barca skal møde Valencia i Copa del Rey
FCBARCELONA.DK - 20.01.25
Mandag eftermiddag blev der trukket lod til kvartfinalerne i den spanske pokalturnering, Copa del Rey. Her blev det slået fast, at Barca skal møde Valencia i en enkelt kamp, som spilles på Mestalla.
Barca spillede sig som bekendt videre fra ottendedelsfinalen med en overbevisende sejr på 5-1 over Real Betis. Dermed er catalanerne nu blandt de sidste otte hold i turneringen, som fortsat kæmper med om trofæet.
Ved mandagens lodtrækning blev det slået fast, at Barca skal møde Valencia. Lige som de foregående runder skal også kvartfinalen afgøres over en enkelt kamp og kvartfinalen mod Valencia skal spilles i Valencia på Mestalla.
Valencia har haft en forfærdelig sæson indtil videre, hvor man efter weekendens runde befinder sig på en 19. plads. De har kun vundet 3 ud af deres 20 spillede kampe og har en målscore på -10. Tilbage i august var Barca på besøg i Valencia i La Liga og den kamp blev vundet med 1-2.
Se hele resultatet af lodtrækningen her.
Valencia - FC Barcelona
Leganés - Real Madrid
Atlético Madrid - Getafe
Osasuna - Real Sociedad
De fire kvartfinalerne spilles den 4., 5. og 6. februar, og den præcise fordeling vil blive offentliggjort i løbet af de kommende timer.

// Copa del Rey