Nyt La Masia-talent træner med førsteholdet
Markus Johannessen - 05.11.25
19-årige Tommy Marqués er for alvor ved at cementere sit navn i klubben som en af de mest lovende fremtidige profiler. Hansi Flick har fået øjnene op for hans kvaliteter og er begyndt at implementere ham i træningen.
Den unge midtbanespiller fik den bedste fødselsdagsgave, han kunne drømme om. På sin 19-års fødselsdag i slut oktober blev han for første gang udtaget til at træne med Barcas førstehold under Hansi Flick. Det var første gang, han fik chancen for at vise sig frem blandt klubbens største profiler - og ifølge kilder tæt på klubben, var det langt fra blot en symbolsk gestus. Flick har nemlig angiveligt tænkt sig kontinuerligt at lade talentet deltage i nogle af førsteholdets træningspas.
Artiklen fortsætter under annoncen
Marqués’ historie adskiller sig fra mange andre i La Masia. Ligesom Fermín López tog han en utraditionel vej mod toppen, hvor han blev udlejet mens han var akademispiller. Da han kom til La Masia som 14-årig var han en lille, teknisk midtbanespiller med gode kvaliteter på bolden. Men en række skader og fysiske udfordringer bremsede udviklingen, og i sit første år som ungdomsspiller blev han udlejet til CF Damm for at få kontinuerlig spilletid. Opholdet blev en succes - og da han vendte tilbage, var han både vokset fysisk og modnet som spiller.
Derefter gik udviklingen hurtigt for ham. I sidste sæson blev han en vigtig del af Barcas U19-hold og siden har han etableret sig som en nøglefigur hos Barca Atlètic i sin første sæson på seniorniveau.
I indeværende sæson har Marqués taget det afgørende skridt i sin udvikling. Han er stærk i duellerne, fysisk robust og dominerende i hovedspillet. En moderne 6'er, der kombinerer power og timing i sit spil - kvaliteter, der ikke er mange af på førsteholdet og netop derfor er det blevet Flicks mission at gøre ham klar til en fremtid på klubbens bedste mandskab.
Hans stil gør ham til en ideel makker for en spiller som Frenkie de Jong, der i øvrigt er et af Marqués’ store idoler. Den unge catalaner har tidligere fortalt, at han studerer De Jongs måde at bevæge sig og spille bolden på, for at lære af ham.
Deco og Bojan, der står i spidsen for klubbens talentstrategi, betragter ham som en komplet midtbanespiller med et unikt sæt egenskaber, som kan give holdet noget anderledes i fremtiden.
Ifølge avisen Sport ser fremtiden lys ud for Tommy Marqués. Hvis det unge La Masia-talent fortsætter med at imponere på træningsanlægget, går der næppe længe, før han får sin første udtagelse af Flick.
© Getty Images// Tommy Marqués