fbpx

Negreira-anklager også droppet mod Joan Laporta

FCBARCELONA.DK - 02.06.24

// Joan Laporta // Jose Maria Enriquez Negreira

Forleden blev sagen om korruptionsanklager, den såkaldte Negreira-sag, frafaldet mod klubben og nu er det samme sket mod Joan Laporta og resten af ledelsen fra Barca-præsidentets første præsidentperiode.

Joan Laporta har fået lidt mindre at tænke på den seneste uges tid, efter at en domstol har droppet Negreira-sagen mod klubben og Barca-præsidenten selv, fra dengang han var præsident fra 2003 til 2010. Det fortæller avisen Marca.

Artiklen fortsætter under annoncen


Derfor er der helt sikkert stor lettelse at spore i Barcas ledelse, for medierne havde nærmest dømt dem alle skyldige på forhånd, selvom Laporta ved talrige lejligheder har bedyret sin egen og klubbens uskyld.

Laporta har tidligere luftet muligheden for, at undersøge hvem der startede anklagerne i Negreira-sagen, så man kunne sagsøge dem for at ville skade klubbens omdømme og renomé. Der har været spekulationer om, at det er betydningsfulde personer i Madrid, der har ønsket at stille den catalanske klub i en dårligt lys.

laporta39F

.:FORSIDE:.