Lewandowski vandt duellen med polsk landstræner
FCBARCELONA.DK - 12.06.25
Forleden meldte Robert Lewandowski ud, at han ikke ønskede at spille for det polske landshold, så længe Michal Probierz var træner. I dag valgte Probierz så at træde tilbage og dermed står Lewandowski tilbage som sejrherrer.
Robert Lewandowski er ubestridt Polen største fodboldstjerne nogensinde og hans ord vægter utroligt tungt. Der har længe været talt om et anstrengt forhold til Probierz og det kulminerede denne uge, da Barca-angriberen meldte sit stop for landsholdet.
Artiklen fortsætter under annoncen
For Polens fodboldforbund var det et kæmpe tab at miste Lewandowski på landsholdet og man gik i gang med at meditere en løsning mellem Probierz og landsholdets topscorer. Så vidt nåede det dog aldrig, for i dag valgte landstræneren at sige stop. Det skete dagen efter at Polen havde tabt 2-1 til Finland i VM-kvalifikationen.
'Jeg er kommet til den konklusion, at i den aktuelle situation er det bedst for landsholdet, at jeg træder tilbage som landstræner. At tiltræde denne post var en opfyldelse af min professionelle drøm og den største ære i mit liv' skriver Michal Probierz blandt andet på de sociale medier.
Dermed var det Lewandowski der vandt den indbyrdes duel med sin landstræner og det må forventes, at Barca-angriberen igen melder sig under Polens faner, når der til september kommer endnu en landskampspause.
For Barca er det måske ikke nogen god nyhed, for det ville være en fordel, hvis den aldrende angriber ikke skulle i gang i landskampspauserne.
© Getty Images// Robert Lewandowski