Hansi Flick står med et problem på tærsklen til den altafgørende del af sæsonen. Den ellers sprudlende offensiv er begyndt at halte gevaldigt, og det er reelt kun Lamine Yamal, der har leveret varen på det seneste.
Barcas angreb var længe en ren målmaskine, men nu begynder det at ligne en alvorlig krise, der kan få stor betydning for, hvor sæsonen slutter for Hansi Flick og hans mandskab.
Lamine Yamal har vist sit værd med vigtige scoringer mod Bilbao og Newcastle, mens de øvrige angribere slet ikke kan få det til at fungere.
Artiklen fortsætter under annoncen
Både Raphinha og Lewandowski kæmper med at genfinde topformen efter deres respektive skadespauser, mens Ferran Torres oplever et bekymrende formdyk og tydeligt mangler selvtillid. Dertil kommer Marcus Rashford, der ellers tidligere kunne gøre en stor forskel som indskifter, men heller ikke han har fundet skarpheden frem på det seneste.
Både Raphinha og Lewandowski spillede hovedroller sidste sæson, men er slet ikke på samme niveau nu. De to spillere er gået fra at sprudle i sæsonen 2024/25, hvor de stod for tæt på 60 mål på dette tidspunkt i La Liga, Champions League, Copa del Rey og Supercuppen, til en markant mere diskret målhøst i 2025/26 med blot 26 scoringer i samme periode.
Robert Lewandowski står noteret for 11 mål i La Liga efter 27. spillerunde, hvilket er præcis halvdelen af de 22 mål, han havde præsteret på samme tidspunkt sidste år. I Champions League er forskellen endnu mere udtalt med kun 2 mål i denne kampagne mod 9 mål i den foregående sæson.
Raphinha følger et meget lignende mønster med 8 scoringer i ligaen mod de 13, han havde i 2024/25 på dette tidspunkt. Der er også tale om en tydelig nedgang i Europa, hvor han efter at have været topscorer for Barca i sidste sæson med 9 mål frem til ottendedelsfinalerne, i år kun er noteret for en enkelt scoring.
Ferran Torres har ikke scoret i de ni seneste kampe, mens Rashford ikke har fundet vej til netmaskerne siden slutningen af januar i udesejren over Elche, så det har virkelig haltet i front på det seneste.
Hansi Flick kan glæde sig over, at holdets midtbanespillere er trådt til med en række vigtige scoringer, men skal der flere trofæer til pokalskabet denne sæson, har holdet brug for, at holdets angribere begynder at levere, som man ved, de kan.
© Getty Images