fbpx

Ikke den store tvivl om Flicks opstilling i aften

FCBARCELONA.DK - 21.01.25

 


Selvom om Barca skuffede stort ved kun at spille 1-1 mod Getafe lørdag aften, forventes det at Hansi Flick stiller med præcist samme formation i aften, når Barca skal på en meget svær opgave ude mod Benfica i Champions League.

Når man ser på den bænk som Flick har til rådighed, er der reelt meget få alternativer til den formation, der startede på banen mod Getafe. Den bestod af Peña, Koundé, Araujo, Cubarsí, Balde, Casadó, Pedri, Gavi, Raphinha, Yamal og Lewandowski.

vinterbok25



Både Dani Olmo og Iñigo Martínez er ude med skader, så realistisk set er Szczesny og Frenkie de Jong de eneste der kunne komme på tale til en startopstilling, da Flick næppe spare spillere i en så vigtig kamp.

Iñaki Peña har spillet de seneste par kampe og her har hans aktioner næppe givet Flick overvejelser om, at ændre på målmandsposten. Peña har gjort det solidt og derfor ligner det et genvalg til ham og en bænkeplads til Szczesny.

Flicks foretrukne midtbanekonstellation består af Casadó, Pedri og Gavi. Her kunne De Jong være et alternativ grundet sin erfaring, men alt tyder på, at hollænderen starter på bænken.

I angrebet er der ingen tvivl om, at trioen kommer til at bestå af Raphinha, Lewandowski og Yamal. Kun en skade under opvarmningen eller sygdom kan ændre på det.

Om der bliver genvalg til de elleve fra i lørdags bliver afsløret en times tid før kampstart i aften kl. 21.00. Kampen vises ikke på dansk tv.

hold8F
© Getty Images

// Benfica // Hansi Flick
.:FORSIDE:.