Her er de kommende Barca-trøjer

FCBARCELONA.DK - 07.12.18

Gennem de seneste uger er det af adskillige medier blevet afsløret, hvordan de kommende barca-trøjer fra den kommende sæson kommer til at se ud. Og her bliver tale om en radikal ændring for både hjemme- og udetrøjen.

Her bliver især for hjemmetrøjens vedkommende tale om en mindre revolution, da man går helt væk fra de traditionelle Barca-striber. I stedet bliver der tale om en ternet trøje med klubbens blå og røde farver.

Den kommende udebanetrøje bliver sender minderne tilbage i klubbens historie. Her bliver tale om en gule trøje med en blå og en rød stribe, som går skråt ned på fronten af trøjen. Et udseende, som er meget tæt på den udebanetrøje, som catalanerne spillede i fra 1975 til 1980.

Den nye hjemmebanetrøje plejer hvert år at blive offentliggjort i løbet af maj, mens udebanetrøjen oftest bliver præsenteret et par måneder efter.

Stem: Hvad synes du om de nye Barca-trøjer?

.:FORSIDE:.