// Champions League // Eintract Frankfurt
Eintracht Frankfurts cheftræner, Dino Toppmöller, mødte pressen forud for aftenens Champions League-opgør mod Barca. Her lagde den tyske træner ikke skjul på, at de har forberedt sig på at møde et angreb af højeste kaliber.
Eintracht Frankfurt ankommer til Spotify Camp Nou med ryggen mod muren. Kun en sejr holder dem inde i kampen om at nå playoff-runden, som tilfalder holdene mellem 9. og 24. pladsen i ligagruppespillet. Til pressemødet advarede Dino Toppmöller om, at tyskerne kommer til at sætte ind med alt, hvad de har i sig.
'Vi ved, at vi kommer til at møde et af de bedste hold. Sammen med Paris Saint-Germain begejstrede Barca hele Europa sidste sæson, og nu fører de La Liga. Vi møder et angreb af allerhøjeste klasse. Vi bliver nødt til at lide, løbe meget og støtte hinanden konstant' indledte Frankfurts cheftræner, som særligt gav Yamal rosende ord.
Artiklen fortsætter under billedet

'Lamine har verdensklasse niveau i alle positioner. Han har spillet meget på kanten, men han kan også spille centralt. Vi bliver nødt til at forsvare ham kollektivt' lød det.
Den tyske træner blev også spurgt til Eintrachts berømte 'invasion' i Barcelona i Europa League 2022, hvor titusindvis af tyske fans fyldte Camp Nou. 'Jeg så kampen i tv. Det var en fantastisk oplevelse, men det er historie nu - en smuk historie, ja - men historie' afsluttede Dino Toppmöller.
Ved siden af Dino Toppmöller til pressemødet sad Mario Götze, som har et tæt forhold til Flick gennem det tyske landshold - og nu agerer offensiv midtbanespiller for Frankfurt.
'Jeg har kendt Hansi i mange år og sætter stor pris på ham. Jeg glæder mig, når han har succes, men i morgen håber jeg, at han ikke får noget at fejre' sagde Götze med et smil, som mindedes sit eneste besøg på Camp Nou.
'Det er mange år siden. Jeg forventer en meget svær kamp. Det er en unik mulighed og bliver en kæmpe oplevelse - især nu, hvor jeg ved, at jeg ikke spiller for evigt' afsluttede den 33-årige tysker.
Der er lagt op til et dramatisk opgør, hvor begge hold skal kæmpe sig til tre uundværlige point. Kampen fløjtes igang på Spotify Camp Nou i aften kl. 21.00 og kan ses på kanalen Viaplay Sport News.
