Hansi Flick så andetholdets centrale forsvar an
Søren Wennerwald - 05.01.26
På et pressemøde i fredags udtrykte Hansi Flick ønske om at styrke holdet med en central forsvarsspiller her i januar, men det bliver ingen nem opgave. Alternativet er at hente hjælp på andetholdet, og derfor så han deres kamp i går.
Med Andreas Christensen ude med en knæskade de kommende måneder og en Ronald Araujo, der endnu skal genfinde sin fysiske form, vurderer Hansi Flick behov for at hente en central forsvarsspiller i vinterens transfervindue.
Artiklen fortsætter under annoncen
Spørgsmålet er, om sportsdirektør Deco kan løse den opgave midt på sæsonen, og løsningen kan derfor blive at kigge mod andetholdet Barca Atlétic i stedet for. Derfor var Hansi Flick taget til Estadi Johan Cruyff i går sammen med Bojan Krkic fra klubbens sportslige ledelse og sin assistent Marcus Sorg for at se kampen mod CD Ibiza-Islas Pitiusas.
Her dannede Mbacke og Cuenca makkerpar i det centrale forsvar, og de leverede begge en solid præstation. Andrés Cuenca krydrede endda sin indsats med en scoring i holdets sejr på 4-0 og viste også gode evner med at føre bolden frem.
En tredje mulighed er Álvaro Cortéz, men han sad ude med karantæne i søndagens kamp, så ham kunne Flick ikke se i aktion.

// Barca Atletic // Hansi Flick