Frenkie de Jong: 'Jeg tror jeg forlænger med Barca'
FCBARCELONA.DK - 08.06.25
Frenkie de Jongs kontrakt med Barca udløber om et år og der har længe været talt om en forlængelse, uden at der er sket noget. I går kom der dog optimistiske toner fra hovedpersonen selv, uden at han garanterede det 100%.
De Jong har kæmpe indflydelse på Barcas spil og derfor vil Hansi Flick meget gerne beholde midtbanespilleren, der har kontraktudløb den 30. juni 2026. Klubben ønsker derfor at forlænge aftalen og måske der er ved at ske et gennembrud.
Artiklen fortsætter under annoncen
'Jeg tror jeg forlænger med Barca. Jeg kan ikke være 100% sikker, men hvis alt går godt, så gør jeg det. Min intention er at forlænge denne sommer, men vi må se hvad der sker. Der skal forhandles og man kan ikke sige hvornår det falder på plads. Det vigtigste er, at begge parter ønsker det og jeg tror vi bliver enige' lød det fra hollænderen i går ifølge mediet Voetbalzone.
Frenkie de Jong er blevet kritiseret for svingende præstationer, men det føler han er urimeligt. 'Man overdriver for meget. Jeg havde en langvarig skade og led meget med min ankel. Det var hårdt, men nu har jeg det godt. Før skaden spillede jeg rigtig godt, men måske vi ikke havde et så godt hold, at man ikke så det så meget. Nu lægger folk mere mærke til mit spil. Jeg synes ikke jeg har gjort det meget bedre denne sæson, men titlerne og de mange sejre har gjort mit spil mere tydeligt' fortsatte han.
Til sidst blev De Jong spurgt til Lamine Yamals muligheder for at vinde Ballon d'Or. 'Dette trofæ afgøres ikke ud fra en enkelt kamp eller en titel. Det gives for præstationen over hele sæsonen og der er ingen tvivl om at Lamine er et talent og fortjener det' afsluttede han.
© Getty Images// Frenkie de Jong