Flick er tvunget til at ændre på holdet i aften
FCBARCELONA.DK - 03.03.26
Hansi Flick får brug for alle sine evner som toptræner, når han skal lægge taktikken og sætte holdet til aftenens pokalbrag mod Atlético Madrid. Han mangler nøglespillere som De Jong, Lewandowski og Eric García til opgøret.
Bagud med 4-0 fra det første opgør i Madrid har Barca i den grad ryggen mod muren, når de i aften tager imod Atlético i returkampen i Copa del Reys semifinale. Kravet er en sejr på mindst fire mål for at komme i forlænget spilletid eller direkte i pokalfinalen.
Artiklen fortsætter under annoncen
Det er dog et svækket mandskab, som Hansi Flick råder over, og derfor kommer han til at tænke i alternativer til startopstillingen.
Eric García har karantæne: En udvisning i slutminutterne af første opgør betyder, at han er ude med karantæne i aften. Spørgsmålet er så, hvem der skal afløse ham. Valget står sandsynligvis mellem Araujo og Gerard Martín. Flick har dog også den mulighed at rykke Koundé ind centralt og bruge Cancelo som venstre back.
Frenkie de Jong er skadet: Hollænderen er omdrejningspunktet på den kontrollerende midtbane, men han er ude i 5-6 uger med en lårskade. Marc Bernal var en glimrende erstatning mod Villarreal, og det tegner til genvalg. Flick kan dog også vælge at bruge Casadó.
Lewandowski er skadet: Et brud omkring øjet holder polakken ude. Her er det oplagt at bruge Ferran Torres i front, men Flick mangler et alternativ som indskifter. Reelt er det kun Rashford, der ellers kan tage rollen som 9'er.
Det bliver spændende at se, hvilken løsning Barca-træneren vælger. Det får man svaret på en times tid inden kampstart, der er kl. 21.00. Pokalbraget kan ses på Disney+.
© Getty Images// Atletico Madrid