Barca: "Vi ved intet om, at Neymar vil tilbage"

FCBARCELONA.DK - 13.03.18

De seneste dage har der været rygter om, at Neymar har fortrudt sit skifte til PSG og at han vil tilbage til Barca. Det er dog noget som klart blev afvist i går af klubbens officielle talsmand, Josep Vives.

Josep Vives var meget diplomatisk, da han i går blev bedt om at kommentere rygterne om Neymars mulige tilbagevenden til Barca. "Vi ved intet om, at Neymar vil tilbage til Barcelona. Brasilianeren var en fodboldspiller der forlod vores klub og som vi ønskede held og lykke, da han rejste. Derefter er der ikke sket mere" kom det fra talsmanden.

Vives blev spurgt, om Neymar vil være velkommen, hvis han skulle henvende sig. "Vi vil ikke deltage i en hypotetisk snak om noget der siges om en spiller, der ikke er vores egen" var svaret.

I Barcelona er der ingen der regner med, at klubbens ledelse vil tage Neymar tilbage, på grund af den måde han forlod Barca på.

.:FORSIDE:.