fbpx

Barca bekræfter at Eric García har brækket næsen

FCBARCELONA.DK - 06.11.25

// Eric Garcia

Det var en noget mærket Eric Garcia der i går  forlade banen kort før slutfløjtet af opgøret mod Club Brugge. Han slog sin næse hårdt i en luftduel med en modstander og nu bekræfter klubben, at hans næse er brækket.

Eric García er ikke en spiller der beklager sig, så han spillede videre efter sammenstødet, men bad til sidst om at blive skiftet ud. Han havde haft næseblod og havde det tydeligvis ikke godt. Efter kampen udtalte han, at han nok havde brækket næsen og det betød en tur på skadestuen i Brugge.

Artiklen fortsætter under annoncen


I dag bekræfter Barca så, at der er konstateret et brud på næsen. Man fortæller videre, at der vil blive produceret en beskyttende maske til ham, og at man vil se tiden an med hensyn til søndagens kamp mod Celta Vigo.

Dermed er det ikke udelukket at Eric García kan deltage på søndag. Han har et par dage til at komme sig og hvis smerterne har fortaget sig, vil han være i stand til at spille med maske.

eric12F
© Getty Images

.:FORSIDE:.