FC Barcelona - Deportivo 0 - 0
FCBARCELONA.DK - 15.05.2011

Pasillo2011
FC Barcelona: Valdés, Bartra, Fontás, Mascherano (Alves 52'), Abidal (52'), Keita, Dos Santos (Oriol Romeu 81'), Thiago, Jeffren, Bojan , Afellay

Mål:

Som ventet valgte træner Pep Guardiola at stille med reserverne i kampen mod Deportivo, hvor det reelt kun var Valdés og Abidal der normalt er med i den formation som de fleste betragter som den stærkeste. Piqué, Villa, Iniesta og Busquets var slet ikke at finde i truppen. Målet var selvfølgelig at skåne stamspillere med henblik på Champions League finalen om to uger. Modsat gav det de mange reserver muligheden for at vise sig frem på Camp Nou og dermed kæmpe for deres chance den kommende sæson. Som det er tradition når et hold allerede har vundet mesterskabet, blev Barca's spillere modtaget af Deportivos spillere med den såkaldte 'Pasillo'.

At Barca's forsvar ikke normalt spiller sammen fik man et eksempel på allerede i kampens 3. minut, da Lassad alt for let kom fri til en kæmpe mulighed, men Valdés præsterede en fantastisk dobbeltredning, da det lignede en sikker scoring til gæsterne. To minutter senere havde Barca deres første afslutning, da Jeffren sendte et direkte frispark tæt over mål. Deportivo stillede sig frivilligt tilbage på egen banehalvdel og ventede på muligheden for en kontra og det gav helt naturligt initiativet til hjemmeholdet. De kørte bolden tålmodigt rundt i egne rækker, for på den måde at finde bedre sammen i den meget uvante opstilling. Det var dog meget tydeligt, at aftalerne ikke var på plads og det betød at spillerne løb meget forgæves. Efter et kvarters spil brændte det igen på foran Barca's mål, da Lassad fik lov til at stå helt udækket i feltet, men han sendte bolden lige forbi den ene opstander. Der var Barca absolut ikke uheldige.

Barca havde bolden klart mest, men det var meget begrænset hvad der skete fremad banen. Jeffren, Bojan og Afellay havde svært ved at finde hinanden i kombinationerne og det meste var derfor overladt til individuelle præstationer, hvor Jeffren virkede mest skarp. Særligt målfarligt var det dog ikke og Deportivos målmand havde ikke meget at lave. Først efter en halv times spil lykkedes det for hjemmeholdet at komme igennem til en fornuftigt afslutning, da Jeffren trak godt ind i feltet og sendte et skud tæt forbi mål. Det var dog en enlig svale og da Deportivo heller ikke havde kvaliteterne til for alvorlig at presse Barca, var det meget begivenhedsløst det tilskuerne var vidner til på Camp Nou. Guardiola var meget aktiv på sidelinjen i et forsøg på at få tingene til at fungere bedre, men der skete ikke mere inden dommeren fløjtede til pause. De første 45 minutter havde Barca haft bolden klart mest, mens det var Deportivo der havde været tættest på at få bolden i nettet.

Billedet var det samme i indledningen af 2. halvleg, hvor ingen af holdene for alvor lykkedes med noget. I det 52. minut valgte Guardiola at foretage en dobbelt udskiftning, da Mascherano og Abidal skulle spares for yderligere anstrengelser. Alves og Maxwell kom på banen i stedet. Det satte lidt mere gang i hjemmeholdets spil og i det 57. minut var de meget tæt på at komme foran. Det skete da Alves blev sendt godt af sted på højrekanten, hvor han lagde ind foran mål. Her Bojan millimeter fra at sende bolden i nettet med panden. Kombinationerne i angrebet fungerede bedre og det var som om Barca var gået op i et lidt højere gear. Der var optræk til et par farlige situationer, men de helt oplagte scoringschancer lod vente på sig. Deportivo koncentrerede sig mest om det defensive arbejde og når de for en sjælden gangs skyld forsøgte sig frem af banen, havde Barca ikke de store problemer med at stoppe dem.

Som tiden gik gassen langsomt igen af Barca og tempoet i kampen dalede. Hjemmeholdet havde dog godt styr på begivenhederne og Deportivo virkede ikke som den store trussel. Det virkede som om at gæsterne ville være tilfredse med at komme fra Camp Nou med det ene point i deres bestræbelser på at undgå nedrykning. I det 78. minut fik Barca frispark et par meter uden for feltet i venstre side og her sendte Alves et fornuftigt spark af sted, men det tog målmanden sig af uden de store problemer. Kort efter lignende det skade til Dos Santos da han bad om at blive skiftet ud og det betød spilletid til en anden spiller fra B-holdet, Oriol Romeu. Barca fastholdt kontrollen over begivenhederne ved at holde bolden i egne rækker det meste af tiden, men spillet fortsatte med at være uden fantasi. Deportivo ville ikke forsøge noget, så alle sad kun og ventede på det sidste fløjt. I overtiden var det dog meget tæt på at gå galt for Barca, da Xixco pludselig slap alene igennem og var helt fri foran Valdés, men endnu en gang viste Barca-keeperen sin store betydning for holdet. Minuttet efter blev der fløjtet af og Barca spillede således deres første 0-0 kamp denne sæson, hvor det mest positive var, at flere af stamspillerne blev sparet
 
dkcat2
Chart.dk