Guardiola kommenterer spillersituationen
FCBARCELONA.DK - 24.08.2010

Guardiola193
Spillermarkedet lukker om en uge og lige nu er der forhandlinger i gang om et salg af Ibrahimovic og et køb af Mascherano. Guardiola holdt i dag pressemøde og her gennemgik han den spillemæssige situation.

Uden at nævne Mascheranos navn direkte, blev det bekræftet at en defensiv midtbanespiller står højt på ønskesedlen. "Hvis vi får en defensiv midtbanespiller, vil truppens behov være dækket. Jeg vil blive glad hvis det sker. Klubben gør alt hvad den kan for at finde sådan en spiller. Det har vi brug for, selvom vi har Piqué og Oriol Romeu" sagde træneren.

Efter have sagt farvel til både Chygrynskiy og Márquez, er der kun Piqué, Puyol og Milito tilbage på holdet som naturlige centrale forsvarsspillere, men det anser Guardiola ikke som et problem. "Vi har mere end nok med de tre samt to alternativer som Abidal og Busquets" fortsatte han. Netop Abidal kan se frem til opgaver i det centrale forsvar efter at Adriano er kommet til og kan spille venstre back, akkurat som Maxwell gør det. Det fik man senest et eksempel på i lørdagens Supercup mod Sevilla.

Guardiola blev også bedt om at forholde sig til et muligt salg af Ibrahimovic, men her var træneren mere forbeholden - også når det gælder svenskerens agent Raiola, der flere gange er kommet med kontroversielle udtalelser. "Jeg har sagt hvad der kan siges om det emne. Jeg fortryder ikke at vi byttede ham med Samue Eto'o og det er ikke mit job at svare agenter" var den klare melding.

I øjeblikket træner Hleb, Cáceres og Vázquez med efter at de alle var lejet ud i sidste sæson, men det håber Guardiola snart ændrer sig. Modsat er det ingen katastrofe hvis de bliver i klubben. "Det er tre spillere som vi regner med vil spille meget lidt og derfor ønsker vi at finde nye klubber til dem. Deres tilstedeværelse giver dog ingen problemer" afsluttede han.
 
sablogo
Dedikeret server hosting by ABAKOMP Chart.dk