|

Barca tog mandag formiddag hul på en ny uge med en hård omgang træning, op mod næste søndags svære udekamp mod Atlético Madrid. Sessionen blev gennemført under høj humør, dog uden Puyol, Daniel Alves og Touré Yaya som alle sidder ude med skader.
Både Alves og Touré pådrog sig skader i forbindelse med weekendens kamp på Camp Nou mod Getafe og genoptrænede derfor for sig selv. Den brasilianske back kan forvente en pause på op til 3 uger efter han under opvarmningen til lørdagens kamp pådrog sig en skade og han er derfor udelukket til kampen mod Atlético Madrid på søndag. Touré derimod nåede at spille, men måtte i anden halvleg forlade banen med smerter i benet. Midtbanespilleren forventes ude i op til 15 dage og er derfor heller ikke med på søndag.
Puyol var også fraværende ved mandagens træning, men her var heldigvis ikke tale om andet end en mindre irritation i en muskel. Den catalanske kaptajn som sad over i lørdagens kamp mod Getafe på grund af karantæne, forventes at genoptage den normale træning i løbet at et par dage. Han bliver dermed klar til næste spillerunde, hvor Guardiola på grund af karantæner allerede må se bort fra både Piqué og Márquez i midterforsvaret. |